strażak praca

Strażacy potrzebni nie tylko w straży

Straż pożarna to nie jedyne miejsce pracy wykwalifikowanych strażaków. Warto pamiętać, iż co większe firmy produkcyjne, handlowe, usługowe, zatrudniają w swoich szeregach osoby odpowiedzialne za przepisy przeciwpożarowe, dbałość o przeglądy instalacji, sprzęt gaśniczy, szkolenia pracowników itp. W takim charakterze w działach bezpieczeństwa i higieny pracy, pracę znaleźć mogą także strażacy. Tym samym praca w Gliwicach, a konkretnie w strefie ekonomicznej, gdzie przedsiębiorców zatrudniających setki personelu, jest dość powszechna.

Zazwyczaj nie jest to pełen etat zatrudnienia, a tylko jego część. Zdarza się, iż czas pracy jest elastyczny. Dzięki takim udogodnieniom, zawodowi strażacy mogą pomiędzy służbą dorabiać sobie niemałe sumy.  Ponadto ten rodzaj pracy jest pracą bardziej zza biurka, pozwala być na bieżąco, uczyć się i szkolić. Bywa, że strażacy podejmują się również prowadzenia własnej firmy, czy to z zakresu legalizacji sprzętu gaśniczego czy też w obszarze szkoleń.

Jeśli chodzi o szkolenia, to jak już wspomniano, strażacy prowadzą szkolenia okresowe z zakresu prawa przeciwpożarowego, ale również prelekcje w szkołach, ośrodkach kultury, w ramach kampanii społecznych i pokazów strażackich, przy okazji imprez okolicznościowych itd. Chcąc pracować dodatkowo lub też będąc na emeryturze, warto rozejrzeć się za dodatkową możliwością zarobkowania przy wykorzystaniu swojej wiedzy, umiejętności i przede wszystkim uprawnień wynikających z wykonywania zawodu.