Praca bibliotekarza

Niektóre zawody uchodzą dziś za wymarłe, co jednak nie znaczy, że nie są potrzebne. Zapotrzebowanie na pracowników bibliotecznych nie jest wielkie, ale jednak nie byle kto może taką pracę wykonywać. Kierunek bibliotekoznawstwa kończy garstka osób rocznie, tymczasem punktów bibliotecznych jest wiele w każdej gminie.

Praca w bibliotece przez wiele osób oceniana jest jako nudna, tymczasem może być ciekawym zajęciem. Co ważne bibliotekarze nie nudzą się za biurkiem, czytając kolejne książki, mają szereg prac zleconych, w tym aktualizacje księgozbioru, odnowę książek, składanie zamówień na nowości, recenzowanie nowości itd. Przyglądając się faktycznej pracy w bibliotece, okazuje się, że wcale nie jest to łatwe.

By zostać bibliotekarzem i pozyskać zatrudnienie w Siewierzu trzeba legitymować się kwalifikacjami z zakresu bibliotekoznawstwa. Tuż po studiach wiele nie zarobimy, jednak rozbudowana ścieżka awansu zawodowego może z czasem się opłacać. Mimo wszystko to praca umysłowa, biurowa. W zależności, do jakiej biblioteki trafimy, będziemy mieli mniej lub więcej pracy. W przypadku osiedlowych, miejskich bibliotek w zakres pracy bibliotekarki wchodzi także animacja kulturalna. Biblioteki odpowiadają lub też współuczestniczą w organizacji spotkań popularyzacyjnych z dziedziny literatury, w szczególności są przygotowywane zajęcia dla dzieci szerzące chęć do czytania książek. Lekcje biblioteczne, zabawy z literaturą, kluby czytelnika itp.