pogranicze

Na pograniczu dwóch światów

W różnych rejonach regionu śląskiego dominuje inny typ pracy zawodowej. Szczekociny to kraniec województwa śląskiego, a zarazem zderzenie dwóch światów. Rolnictwo w śląskim to nietypowa branża, ale jednak obecna w poszczególnych gminach na północy jak i na samym południu. Zdominowane przez turystykę i drobne przedsiębiorstwa lokalne podupada.

Praca w tym rejonie wymaga wyboru między rolniczym rynkiem oferującym pracę w ogrodnictwie, uprawie, hodowli a rynkiem przemysłu i handlu, produkcji. Rynek rolny o wiele bardziej związany jest z Małopolską, tymczasem handel, usługi, produkcja to domena województwa śląskiego.

Tym samym wiele mieszkańców Szczekocin wybiera pracę w aglomeracji, dojeżdżając niemałą ilość kilometrów. Ponadto zauważyć należy iż praca w Szczekocinach to również samozatrudnienie, prowadzenie drobnych rodzinnych biznesów w rozmaitych branżach. Przedsiębiorczość zwłaszcza w sieci daje ogrom możliwości. Dzięki pomysłowości mieszkańców w Szczekocinach funkcjonują zarówno firmy budowlane, serwisy mechaniczne jak też rozmaite sklepy, usługi ślusarza, czy szklarza, a nawet firmy komputerowe, usługi internetowe itd. Dzięki dużej różnorodności można znaleźć pracę w wyuczonym zawodzie, przynajmniej na początek. Nie jest to łatwe zadanie, bowiem miejsc pracy na rynku jest o wiele mniej niżeli mieszkańców w wieku produkcyjnym, niemniej można również zdecydować się na pracę z dojazdem do okolicznych miejscowości.