Turystyka górą

Baza turystyczna w Szczyrku jest mocno rozbudowana i wciąż trwają prace nad dalszym jej poszerzeniem. Jedni są za, inni przeciw. Kwestią bezdyskusyjną jest fakt, iż turystyka daje nowe miejsca pracy. Mieszkańcy w większości posiadają pokoje do wynajęcia, a ci którzy nie zajmują się goszczeniem turystów pracują w gastronomii, czy hotelach.

W Szczyrku trudno jest znaleźć zakład pracy, który jest całkowicie niezależny od turystyki. To miejscowość typowo wypoczynkowa, zwłaszcza zimą. Powstają tu wciąż nowe atrakcje dla turystów, organizowane są imprezy i usługi typowo pod turystykę. To właśnie ta branża zdominowała lokalny rynek pracy w Szczyrku.

Mieszkańcy pracują głównie w pensjonatach, hotelach, usługach, sklepach obsługujących ruch turystyczny. Praca w Szczyrku dostępna jest przez cały rok, a sezonowo bywa i tak, że przyjmowani są pracownicy spoza Szczyrku. Jeśli masz wyższe ambicje dotyczące pracy zawodowej, niestety musisz myśleć o wyjeździe do większego miasta, chociażby do Bielska Białej. Co prawda w Szczyrku potrzebni są zarówno lekarze, bankowcy jak i inżynierowie, to jednak w znacznie mniejszej ilości niżeli w aglomeracji śląskiej.

Rynek pracy w Szczyrku jest zatem przyszłościowy, niemniej mocno uzależniony od innych, głównie mieszkańców województwa śląskiego, którzy tutaj przyjeżdżają wypocząć, zwiedzać, jeździć na nartach. Niestety turystyka zależna jest też od pogody. Im mniej turystów tym mniejsze zarobki i mniej rąk potrzebnych do pracy.