praca w kopalni

Praca w Kopalni w Rydułtowach

Śląsk to kraina kopalń węgla kamiennego. Rydułtowy położone nieopodal Wodzisławia Śląskiego i Rybnika również mają swoją kopalnię. Mimo iż wiele z kopalń uległo likwidacji i zostały ona przekształcone w muzea, centra rozrywki to Rydułtowy wciąż posiadają działającą kopalnię.

W oczach mieszkańców aglomeracji Rydułtowy to mała mieścina znana wyłącznie z kopalni, tymczasem to miasto o bogatej ofercie handlowej, usługowej niekoniecznie z węglem związanej. Praca w Rydułtowach to nie tylko praca w kopalni dla górników, ale również w wielu firmach pokrewnych. Ponadto w Rydułtowach powstaje coraz więcej ośrodków edukacji jak przedszkola, prywatne szkoły językowe, firmy szkoleniowe itp. jak też ośrodków sportu i rekreacji. To właśnie tutaj swoją działalność umiejscowił jeden z największych parków trampolin. Przybywa miejsc wypoczynku, dla zdrowia i urody, a przy tym powstają liczne miejsca pracy w wielu profesjach.

Mieszkańcy Rydułtów nie muszą wyjeżdżać za pracą daleko. Poza tym mają spory wybór w zatrudnieniu, bowiem pracę oferują zarówno firmy z Polski jak i z Czech. Warto podkreślić iż Czesi odnotowują najniższe w Unii Europejskiej bezrobocie i chętnie konkurują z polskimi przedsiębiorcami o pracownika. Z Rydułtów mimo iż miasto nie leży przy granicy kursują autobusy dowożące pracowników na miejsce pracy w Ostrawie. Tym samym bezrobocie w Rydułtowach nie wyróżnia się spośród innych miast, a pod wieloma względami o prace jest tutaj łatwiej niż w miastach aglomeracji.