Praca w centrum handlowym

Przeglądając oferty pracy w Zabrzu, większość dotyczy pracy w handlu, a przede wszystkim jako kasjer, sprzedawca, magazynier w centrum handlowym. Stoisk handlowych wymagających obsługi w centrach handlowych jest w setkach. Biorąc pod uwagę, iż są one czynne od rana do nocy przez siedem dni w tygodniu, na każdym takim stoisku potrzebnych jest co najmniej dwóch pracowników. Niestety płace oferowane w tego typu pracy nie są zbyt konkurencyjne i co za tym idzie, większość osób unika tej pracy.

Gdy przejdziemy się po zabrzańskim centrum handlowym, spotkamy szereg ogłoszeń rekrutacyjnych. Najczęściej pracodawcy oczekują od kandydatów by byli płci pięknej w młodym wieku. Atutem jest dyspozycyjność, doświadczenie w handlu, status studenta lub ucznia oraz sumienność. Niewielkie wymagania do kompetencji i kwalifikacji sprawiają, że płaca, na jaką można liczyć w takiej pracy, nie wykracza poza minimum, a często niedogodnością jest brak umowy o prace, ponieważ pracodawcy oferują umowę zlecenie.

Niby w obecnym systemie prawa pracy umowa zlecenie również jest oskładkowana, to jednak dla banku i zdolności kredytowej prezentuje się nieco inaczej, zdecydowanie mniej korzystniej niżeli umowa o pracę. Różnica jest znaczna w wypowiedzeniu takiej umowy, ochronie na wypadek ciąży itp. Tym samym chętnych do pracy w galerii handlowej ubywa, a stoiska pozostają bez sprzedawców. Kluczowym problemem wydają się płace, wyższa płaca przyciąga kandydatów.