praca jako nauczyciel

Praca jako nauczyciel

Praca w edukacji nie jest łatwa i nieprawdziwych jest bardzo wiele stereotypów dotyczących pracy nauczyciela. Wiele osób uważa, że nauczyciel ma wolne całe wakacje, a w pracy spędza tylko parę godzin i później ma wolne. Nic bardziej mylnego. Każdy nauczyciel doskonale zdaje sobie sprawę z tego jak wiele pracy musi wykonać w domu i jak wiele czasu poświęca właśnie w domu na swoje obowiązki. Dodatkowo nie mówimy o całych wolnych wakacjach, bo to, że dzieci nie chodzą do szkoły nie oznacza, że nauczyciel nie chodzi do pracy.

Warto również zauważyć, że zdobycie pracy w zawodzie nauczyciela w dzisiejszych czasach reform jest bardzo trudne. Praca w Czeladzi w zawodzie nauczyciela jest bardzo deficytowa. Wiele młodych osób zdecydowało się na kierunki pedagogiczne i niestety nie może znaleźć odpowiedniej pracy w zawodzie. Jedynie nauczyciele języków obcych nie mają ze znalezieniem pracy większych problemów. Ale mają też większe możliwości ze względu na wielość szkół prywatnych zajmujących się wyłączną nauką języków obcych i ćwiczeniem umiejętności lingwistycznych. No i oczywiście patrząc na stawki wynagrodzenia, jakie oferowane są nauczycielom za ich ciężką pracę również są bardzo niewielkie. A w dodatku, jeśli mówimy o placówkach prywatnych mamy do czynienia z pracą pełnoetatową i bardzo często jest to praca na najniższą krajową lub bardzo jej bliską.

Więc jeśli już myślimy o nauczycielach i o ich pracy pomyślmy czy nasze dzieci są dobrze zaopiekowanie, czy wychodzą z przedszkola czy szkoły uśmiechnięte i czy chętnie do niej wracają – i ile warty jest właśnie ten jeden najważniejszy uśmiech.