praca dla górnika

Praca dla górnika

Regiony górnicze od wielu lat są miejscami, w których górnicy mogą znaleźć stabilne, dobre zatrudnienie. Na Śląsku w górnictwie pracują całe rodziny, od pokoleń – nie tylko pod ziemią, ale również na ziemi, w administracji i innych strefach tego przemysłu. Dla wielu młodych taka praca w Jastrzębiu Zdroju jest jedyną opcją, którą biorą oni pod uwagę. Wynika to stąd, że praca w górnictwie jest dla nich oswojona, ponieważ stykają się z nią od lat.

Jest to praca bardzo niebezpieczna, ale wielu doświadczonych górników twierdzi, że nie bardziej niebezpieczna niż na przykład praca kierowcy ciężarówki. Pozwala natomiast bardzo dobrze zarobić, dlatego też wielu młodych ludzi się decyduje na podjęcie tego zawodu. Aby zostać górnikiem należy mieć odpowiednie wykształcenie, które pozwoli na zdobycie uprawnień do tego zawodu. Dzięki temu będzie można zarabiać w górnictwie nawet 6-8 tysięcy złotych miesięcznie, co jest kwotą bardzo pożądaną przez ludzi młodych.

Wiele polskich rodzin żyjących na Śląsku ma kogoś w najbliższej rodzinie, kto pracuje pod ziemią. Często mówi się o tym zawodzie w kontekście niebezpieczeństw, jakie czyhają na górników, jednak w praktyce zabezpieczenia w nowoczesnym górnictwie są na tyle dobre, że sytuacje niebezpieczne zdarzają się niezwykle rzadko. Dlatego też osoby, które poszukują intratnej, stabilnej posady, mogą śmiało kierować się do pracy górnika, jeśli oczywiście mają ku temu predyspozycje. To praca, która pozwoli zapewnić utrzymanie rodzinie, bez obawy o nagłą utratę posady.