pozbądź się kompleksów na punkcie wykształcenia

Pozbądź się kompleksów na punkcie wykształcenia!

Wykształcenie lub jego brak nigdy nie powinny być dla żadnego człowieka źródłem kompleksów. Niestety – często tak właśnie jest. Dlaczego? Ponieważ zwykliśmy gardzić ludźmi, którzy nie są wykształceni, a jednocześnie z podziwem patrzymy na tych, którzy mają tytuły profesorów i dyplomy ukończenia studiów. Czujemy, że robią coś ważnego, dużo zarabiają i są osobami spełnionymi, stąd nasze poczucie niskości w porównaniu z tymi wyżej wykształconymi.

Nie powinniśmy jednak nigdy czuć się gorsi, nawet gdy pracujemy w charakterze sprzątaczki, a nie mamy nawet matury. Wynika to po części z popełnianych przez nas błędów młodości, których teraz ponosimy konsekwencje, więc niejako mamy na co zasłużyliśmy.

Po drugie jednak, nawet osoby bez wykształcenia mogą w życiu osiągnąć olbrzymi sukces, jeśli tylko na niego zapracują, czego przykładem może być wiele osób znanych ze świata nauki, biznesu lub gwiazd. To nie wykształcenie powinno świadczyć o człowieku, lecz to, jakimi jesteśmy ludźmi. Jeśli jednak marzy nam się dobra praca w Sławkowie i czujemy, że brak formalnego wykształcenia jest w niej przeszkodą, wówczas powinniśmy pomyśleć o zlikwidowaniu kompleksów właśnie poprzez podjęcie nauki. Nie będzie to proste, bo zwykle trzeba podjąć naukę do matury w czasie, gdy mamy pracę i rodzinę.

Warto jednak pomęczyć się, pochodzić do szkoły wieczorowej przez rok lub dwa, zarwać kilka nocy na naukę, zrezygnować kilka razy z piwa z kolegami na rzecz nauki. Z pewnością nasz wysiłek się opłaci i wtedy zrozumiemy, dlaczego osoby z wyższym wykształceniem tak dużo zarabiają i ile one musiały dla tych zarobków poświęcić.