ogólniak czy zawodówka

Ogólniak czy zawodówka?

Młodzi ludzie mają różne możliwości rozwijania swojego wykształcenia. Edukacja jest obowiązkowa jedynie do ukończenia szkoły gimnazjalnej. Podjęcie nauki w liceum ogólnokształcącym, technikum lub zawodówce jest jedynie naszą własną decyzją. Nie wybierajmy jednak drogi na skróty, byleby tylko więcej się nie musieć uczyć, ponieważ nie podjęcie dalszego kształcenia w przyszłości może się okazać katastrofalne w skutkach. Owszem, znajdzie się praca w Siemianowicach Śląskich i dla absolwentów szkół wyższych, i dla osób z wykształceniem gimnazjalnym, jednak różnica w poziomie tego zatrudnienia będzie olbrzymia.

Osoby, które podejmą się nauki w liceum ogólnokształcącym, będą uczyć się przez kolejne trzy lata i na końcu będą mogły podjąć się zrobienia matury – która otwiera drzwi do podjęcia studiów.

Nieco łatwiejsza opcją jest szkoła zawodowa lub technikum – trwające 4 lata i kończące się zdobyciem określonego zawodu, jednak nie dające matury i nie umożliwiające udanie się na studia. Niektórym osobom po zawodówce udaje się od razu znaleźć pracę w ciekawym zawodzie. Inne po latach zmagań w pracy fizycznej przekonują się, że lepiej zrobić sobie maturę, pójść na studia i zdobyć lepsze wykształcenie.

Nie ma jedynej słusznej drogi, która zagwarantuje nam sukces zawodowy i pozwoli w przyszłości zarabiać przyzwoite pieniądze. Tym, co gwarantuje taki sukces, jest ilość włożonej w jego osiągnięcie pracy – po zawodówce możesz być właścicielem świetnie prosperującej firmy, a po wielu latach studiów – pracować na kasie w markecie, to zależy od Ciebie.