Mieszkańcy Krzanowic jeżdżą do pracy w Czechach

Mimo iż Krzanowice to miejscowość na prawach miejskich to jest to miasto o niewielkiej liczbie mieszkańców, a w konsekwencji także bez fabryk, przedsiębiorstw a nawet punktów usługowo handlowych. Przejeżdżając przez Krzanowice trudno uwierzyć iż miejscowość ta jest miastem, bowiem go nijak nie przypomina. Co prawda ma swój rynek z bankiem, pocztą i urzędem miejskim to jednak nie różni się ta zabudowa od okolicznych wsi. Zaledwie kilka mini marketów i dyskontów oraz sklepików rodzinnych to wszystko co oferuje miasto.

Praca w Krzanowicach nie jest popularna, a nawet praca w Polsce, bowiem tuż za miedzą zaledwie kilka kilometrów od Krzanowic mieści się strefa ekonomiczna czeska, w której to funkcjonuje coraz więcej fabryk zatrudniających setki Polaków z pogranicza. Przez Krzanowice jeżdżą autobusy z Raciborza do miejscowości po czeskiej stronie oferując bezpłatny dowóz do pracy. Ponadto czeskie warunki zatrudnienia są o wiele lepsze od polskich. Nie ma się czemu dziwić iż praca na czeskiej wsi jest atrakcyjniejsza od niemalże wymarłego miasteczka po polskiej stronie granicy.

W samych Krzanowicach pracuje niewiele osób, zaś ci którzy prowadzą własne działalności głównie oferują swe usługi, prace, wyroby na czeski rynek zbytu. Wykorzystanie położenia i okolicy Krzanowic to podstawa w zapewnieniu sobie zarobków na dobrym poziomie. Mieszkańcy Krzanowic na brak pracy nie narzekają, aczkolwiek nie jest to zasługą Polski a południowych sąsiadów.