Biznes na odwiedzających

W Częstochowie wiele przedsiębiorców swoje biznesy opiera na turystach. Częstochowę rocznie odwiedzają tysiące ludzi, zarówno z Polski jak i zagranicy. Prawie każdy z nich potrzebuje coś zjeść, nieraz się przenocować i oczywiście kupić pamiątki. Wiele restauracji usytuowanych jest w pobliżu Jasnej Góry i w swojej ofercie posiadają również noclegi. Dzięki takim miejscom młodzi ludzi mogą łatwo znaleźć pracę w Częstochowie sezonową.

W wakacje oczywiście turystów jest najwięcej, a okres ten zaczyna się chyba od matur, kiedy to wycieczki szkolne z liceów i techników licznie odwiedzają Jasną Górę prosząc Matkę Boską o pomyślność w czasie pisania matury. Wiele rodzin wykorzystuje letni czas na zwiedzanie i poznawanie naszego kraju. No i oczywiście wszystkie pielgrzymki z całej Polski licznie i często odwiedzają Częstochowę.

Mieszkając w tak pięknym i urokliwym mieście i mając w nim tylu turystów, aż trudno nie zainwestować w branże gastronomiczną, hotelarską lub zacząć sprzedawać pamiątki i małe upominki. Tym bardziej, że w Częstochowie nie mówimy o sezonowym natłoku turystów, oni pojawiają się cały czas, więc nie ma zastojów w biznesie, jak to się zdarza na przykład nad morzem czy w górach. Wykorzystanie rynku oraz prawa popytu i podaży na tym gruncie sprawdza się bardzo dobrze i daje szansę na pracę wielu osobom. Co prawda niektórych mogą razić liczne kioski i straganiki z pamiątkami tuż obok miejsca kultu religijnego, jednak jest to też miejsce, które najliczniej jest odwiedzane przez odwiedzających miasto.