a może moda na Rybnik

A może moda na Rybnik?

Rybnik jest miastem średniej wielkości położonym na uboczu względem aglomeracji katowickiej. To sprawia, iż praca w Rybniku ma o wiele niższy prestiż niż praca w Katowicach. Wbrew pozorom wiele mieszkańców Rybnika zwraca na ten element zatrudnienia uwagę i woli zarabiać mniej, dojeżdżać do pracy do Katowic niżeli podjąć zatrudnienie w lokalnej firmie w Rybniku lub na jego obrzeżach.

Zdziwić się można przechadzając się ulicami Rybnika jak wiele ogłoszeń i ofert pracy jest wywieszanych w  witrynach sklepowych i na tablicach ogłoszeń. Co ciekawe wiele osób z okolicy Rybnika wcale nie chce pracować w mieście, zwłaszcza w tym mieście. Dlaczego? Otóż o wiele wyższe wynagrodzenia i lepsze warunki pracy oferują firmy przygraniczne, tak polskie jak i czeskie. Mimo ogromnych nakładów na marketing i kreowanie mody na Rybnik, przeobrażenia miejskie i inwestycje w kulturę, modę, Rybnik nie jest centrum ani rozrywki, ani pracy regionu.

Jeśli nie zależy Ci na prestiżu, ani wysokiej pensji masz do wyboru wiele ofert z Rybnika. Pracowników szukają biura, sklepy, głównie markety, jak też firmy produkcyjne, a w Rybniku wcale ich mało nie ma. Rybnik to również kopalnie i przedsiębiorstwa z kopalniami związane. To także nieopodal funkcjonująca żwirownia, firmy budowlane, w których roi się od miejsc pracy. Z uwagi na brak kadry rybnickie firmy coraz chętniej przyjmują do pracy Ukraińców. Codziennie na ulicach miasta spotkać można grupy ukraińskich pracowników czy to kładących chodniki, czy remontujących kamienice.