Wady pracy fizycznej
Chyba nie ulega wątpliwości, że praca fizyczna jest generalnie gorzej opłacana niż umysłowa na wysokich stanowiskach, jest też bardziej wyczerpująca. Zastanówmy się, jakie są wady pracy fizycznej i dla kogo taka praca w Siewierzu powinna być wykluczona – są bowiem osoby, które w żadnym wypadku nie powinny się jej podejmować.
Po pierwsze, jakakolwiek praca fizyczna przez długi czas skutkuje problemami zdrowotnymi: chorobami stawów, serca, kręgosłupa. Gdy długo pracujemy w jednej pozycji, dorabiamy się różnych dolegliwości układu ruchu. Gdy nasza praca polega na dźwiganiu i chodzeniu przez ponad 8 godzin dziennie w zasadzie bez przerwy – jest niemal pewne, że po kilku latach zaczniemy odczuwać tego skutki zdrowotne.
Praca fizyczna wymaga w zasadzie tylko dobrych sił fizycznych – jednak u większości osób nie widać na pierwszy rzut oka większych niedomagań, wychodzą one na jaw dopiero po dłuższym czasie takiej pracy. Niestety, w pracy fizycznej szybciej można się „wykończyć” fizycznie, ponadto z pracy przychodzi się zmęczonym, bez ochoty na sprzątanie, gotowanie czy zabawę z dziećmi. Po długim czasie pracy bez wolnego – trudniej jest nam się zregenerować i pracujemy jak w transie, bez sił fizycznych.
Oprócz tego, praca fizyczna nie wymaga zwykle większych kwalifikacji, a zatem jest też gorzej opłacana i mniej poważana przez pracowników wyższego szczebla. Zdarzają się nadużycia na tych stanowiskach, gdyż pracownik fizyczny jest z reguły mniej szanowany, traktowany jak tania siła robocza.