Przyjrzyj się atmosferze w pracy
Nie ważne, w jakiej firmie rozpoczynasz pracę. Czy jest to firma budowlana, bank, produkcyjna, czy handlowa. Zawsze bardzo ważne jest, aby móc na samym początku dobrze ocenić atmosferę, jaka w tej firmie panuje. Czy pracownicy nie są między sobą skłóceni, czy szef w tej firmie traktuje ludzi odpowiednio, czy nie zachodzi jakiś mobbing, czy nie ma wszechogarniającego stresu.
Kiedy zostajemy zaproszeni na rozmowę kwalifikacyjną do firmy w której do wzięcia jest praca w Cieszynie musimy bardzo dokładnie się po niej rozejrzeć, jeśli tylko jest to możliwe. Wtedy zauważyć możemy bowiem pierwsze sygnały, że coś może być w niej jednak nie tak, że może dziać się tam coś, o czym nikt w żadnym ogłoszeniu nigdy nie napisze.
Atmosfera panująca w pracy zawsze jest bardzo ważna, nie warto aplikować do firm, w których panuje wieczne napięcie i stres, w których ludzie na siebie krzyczą i są wiecznie pokłóceni. Jeśli tylko mamy możliwość, uciekajmy z takich firm jak najszybciej, ponieważ będzie się to odbijało bardzo niekorzystnie na naszym zdrowiu, a paradoksalnie również im dłużej będziemy w takiej firmie pracować, tym trudniej będzie nam później z niej odejść. Będziemy się do tego przyzwyczajać i z czasem uznawać za normalne, potęgując rozwijającą się w nas nerwicę. Jeżeli widzimy, że pracownicy czy szef zachowują się źle, że tak nie powinna wyglądać praca i nie chcemy, aby nas również źle traktowano, zacznijmy jak najszybciej szukać innej pracy w zdrowych warunkach. Znajdziemy ją szybko i oszczędzimy swoim nerwom poważnego nadszarpnięcia.
„Znajdziemy ją szybko i oszczędzimy swoim nerwom poważnego nadszarpnięcia.”
Z tym znalezieniem pracy szybko w polskich warunkach to jednak różnie bywa. Można wylądować np. na rocznym bezrobociu i pracy pomimo wysyłania setek aplikacji nie znaleźć. A to doświadczenie zbyt małe, to znów angielski nie jest płynny, a „jedynie” średniozaawansowany itp. Niezwykle istotną rzeczą w przypadku ogłoszeń o pracę, które można znaleźć w internecie jest również liczba osób, które aplikowały na dane stanowisko. Niestety bardzo często jest to ponad 100 osób na 1 miejsce pracy. Potencjalny pracownik woli więc pracować w firmie, w której czuje się źle, jest poniżany i niedoceniany, aby ponownie nie przechodzić miesiącami przez traumę pt. „poszukiwanie pracy”. Ta sprawa również wygląda w różnych branżach. W branży elektrotrycznej/elektroenergetycznej sprawa jest dość prosta. Wysyłając kilka CV mamy szansę na kilka rozmów o pracę. W branży produkcyjnej może jednak być tak, że dopiero ponad 100 wysłanych aplikacji da nam szanse na kilka rozmów, a te mogą się skończyć fiaskiem z tak błahego powodu jak choćby ten, że pracownik wcześniej nie pracował w firmie z sektora motoryzacyjnego.
Przepraszam za literówki 🙂
Oczywiście. Ze znalezieniem pracy bywa różnie. Nie zawsze jest to taka prosta sprawa. Na pewno dużo zależy od tego w jakiej branży poszukujemy zatrudnienia. Są stanowiska na które wciąż brakuje kandydatów, zwłaszcza specjalistów. W dużym mieście także łatwiej jest znaleźć pracę z uwagi na większy rynek pracy, choć i konkurencja wśród kandydatów także jest większa. Dziękuję za komentarz i zapraszam do dalszej lektury. Pozdrawiam 🙂