Praca fizyczna czy umysłowa?
Nie dla każdego najwyższą aspiracją na świecie jest możliwość piastowania wysokiego kierowniczego stanowiska w jakiejś korporacji. Choć jest to praca prestiżowa, kojarzona z wyższymi sferami, nie oznacza wcale, że jest pożądana przez wszystkich. Jest wiele osób, którym nauka nigdy nie sprawiała przyjemności, które miały problem z przyswajaniem abstrakcyjnych rzeczy takich jak reguły matematyczne, za to dużo lepiej radziły sobie z pracami wymagającymi na przykład zdolności manualnych.
Takie osoby, choć nie mają nawet matury, mogą ubiegać się o ukończenie kursu spawacza lub kursu obsługi maszyn budowlanych, albo po prostu zrobić prawo jazdy na tira i zarabiać jeżdżąc na trasach międzynarodowych. Dla takich osób z pewnością znajdzie się praca w Siewierzu, podobnie jak dla tych, którym marzy się praca w garniturze, na wysokim stanowisku, ze służbowym laptopem i telefonem. Nie każdy może sobie pozwolić, by pracować fizycznie – niektórzy z racji wątłego zdrowia nie mają wyjścia i muszą pokochać naukę, albo też szukać innych możliwości osobistego rozwoju zawodowego, by zarabiać na życie siłą własnego umysłu.
Każdy z nas powinien wybrać sobie zawód proporcjonalny do swoich możliwości i ambicji. Ważne jest, aby być szczęśliwym robiąc to, co się lubi bez większego wysiłku. Z pewnością nie będzie szczęśliwy pracując fizycznie na budowie absolwent prawa, który marzy o własnej kancelarii, ani pracownik księgowości, który tak naprawdę lubi ruch na świeżym powietrzu i możliwość częstego podróżowania w celach służbowych.