Wady pracy umysłowej

Praca umysłowa to zazwyczaj takie stanowiska, w których wymagane jest odpowiednie wykształcenie kierunkowe. Praca ta polega na wykorzystywaniu swojej wiedzy, doświadczenia i talentów do osiągania korzyści dla firmy, a w rezultacie – dla własnych korzyści finansowych. Często praca umysłowa wymaga ogromnej kreatywności – na przykład praca w Skoczowie przy kampaniach reklamowych. Wbrew pozorom, nawet u osób, które mają niezwykle plastyczny umysł i są kreatywne, trudno jest pozostawać w ciągłej gotowości do wymyślania nowych kampanii reklamowych, ciekawych strategii.

To kluczowa wada pracy umysłowej – gdy wymaga ona kreatywności, niestety pracownik taki szybko wypala się. Brakuje mu już pomysłów, zaczyna się powtarzać, lub co gorsza – kopiować cudze pomysły. Przestaje być efektywny, dlatego też jego motywacja do pracy spada, a mogą spaść także zarobki.

W przeciwną stronę też nie jest lepiej. Jeśli praca umysłowa jest zbyt monotonna, na przykład polega jedynie na przepisywaniu danych z kartki do komputera, przeliczaniu danych, tworzeniu każdego dnia identycznych tabelek w komputerze – wówczas staje się nudna. Taki pracownik wypala się, ponieważ jego praca jest mechaniczna, brakuje w niej jakichkolwiek wyzwań, a zatem łatwo o popełnienie błędów i stagnację umysłową. Każda praca fizyczna jest bardzo męcząca – po kilku godzinach mózg przestaje pracować na właściwych obrotach i trudno jest się skupić na czymkolwiek, a kolejnego dnia aż się odechciewa w ogóle patrzeć na te same tabelki, zestawienia i wziąć się żwawo do pracy.