specjalista ds controlingu

Specjalista ds controllingu

Wiele firm, zwłaszcza z zakresu produkcji co jakiś czas jest zainteresowana wprowadzeniem na rynek nowych produktów. Jednak każda firma boi się strat, a wprowadzanie produktów na rynek wiąże się z dużym ryzykiem finansowym. Trzeba zrobić odpowiedni biznesplan, wyliczyć koszty, zrobić analizę rynku oraz zbadać konkurencję i ceny. Jest to bardzo ciężka i czasochłonna praca najczęściej zlecana specjalistom z odpowiedniej dziedziny.

Osoby zajmujące się takimi analizami muszą posiadać wykształcenie wyższe w danym kierunku, aby jak najlepiej przeprowadzić takie badania i analizy. Jeżeli analiza będzie przeprowadzona źle może narazić firmę na duże straty. Ostatnio firma z siedzibą Woźnikach w śląskim, zajmująca się produkcją tłuszczów roślinnych oraz przetworem nasion oleistych, chciała wprowadzić na rynek nowy produkt. Poszukiwała zatem specjalisty ds. controllingu do pracy w dziale kontroli finansowej.

Praca w Woźnikach polegała na sporządzaniu kalkulacji do ustalenia cen sprzedaży dla potrzeb działu sprzedaży, sporządzaniu analiz marż i kosztów segmentu produktów żywnościowych i wykonywaniu analiz głównych odchyleń wykonania w porównaniu do biznesplanu oraz sporządzaniu prognoz finansowych z obszaru produktów żywnościowych. Oprócz tego pracownik będzie współtworzył biznesplan.

Jak widać praca ta wymaga dużych umiejętności, odpowiedniego wykształcenia oraz dużego doświadczenia, aby dobrze sprognozować rynki. Specjalista określa również stopień ryzyka finansowego. Dzięki takim kalkulacjom firma jest w stanie realnie wyliczyć zyski i straty.