problem Sosnowca

Problem Sosnowca

Sosnowiec to specyficzne miasto uchodzące za sypialnię Katowic. To miasto do którego ściąga wielu mieszkańców okolicznych regionów, województw. Problemem Sosnowca nie jest bezrobocie i brak pracy, wręcz przeciwnie. Pracodawcy z Sosnowca konkurują warunkami i ofertami pracy, tymczasem chętnych jak na lekarstwo.

Większość mieszkańców Sosnowca pragnie pracy w Katowicach, uważając ją za prestiż. Woląc dojeżdżać w korkach do zatłoczonej aglomeracji wybierają pracodawców zza „granicy”. Sosnowiec jest na tyle dużym miastem kilkusettysięcznym, które oferuje pracę praktycznie w każdej profesji. Najwięcej wolnych etatów jest w handlu i obsłudze klienta, usługach, aczkolwiek nie brakuje wakatów w pracach o charakterze produkcyjnym. Co ciekawe brakuje również specjalistów, fachowców czy to w branży budowlanej, czy motoryzacyjnej, a także informatycznej.

Poprzez taką sytuację praca w Sosnowcu jest oferowana na dogodnych warunkach wynagrodzenia, często wyższych pensjach niż w Katowicach. Niektóre firmy celowo swoje siedziby przenoszą pod adres katowicki, mimo iż to zaledwie kwestia przejścia ulicy czy kilkuset metrów. To niezwykły fenomen w skali kraju, jaki tyczy się Sosnowca. Kolejnym problemem  sosnowieckich pracodawców jest kwestia braku zainteresowania pracą w Sosnowcu przez Ślązaków, katowiczan dla których hańbą byłoby pracować za Przemszą. Tym sposobem ofert pracy na Zagłębiu jest opór. Powoli ten stan rzeczy ulega zmianom, aczkolwiek zmiany są powolne i niewielkie.