gdzie do pracy

Praca w Pszowie a może u sąsiadów?

Pszów to niewielkie miasto pod Rybnikiem, niedaleko Wodzisławia Ślaskiego. Do czasu gdy kopalnie węgla kamiennego były dochodowe Pszów utrzymywał się z okolicznych kopalni. Od czasu redukcji etatów zaczęło w Pszowie rosnąć bezrobocie. Ratunkiem okazały się miasta, gdzie Pszowianie zyskali zatrudnienie.

Praca w Pszowie dziś to praca głównie w handlu i usługach a także rzemiośle. Na potrzeby południowych sąsiadów Pszowianie pracują przy wyrobie mebli ogrodowych, schodów, balustrad, mebli domowych itp. Ponadto będąc bezrobotnym w Pszowie można rozważyć pracę za granica w Czechach.

Czeskie firmy oferują bowiem darmowy dojazd z Wodzisławia a nawet Pszowa do pracy w Ostrawie i okolicy. Biorąc pod uwagę wynagrodzenia proponowane zaledwie 20-30 kilometrów od miejsca zamieszkania są bezkonkurencyjne  z tymi oferowanymi przez polskie firmy w Pszowie, czy Rybniku. Mimo wszystko zatrudnienie w Pszowie od pewnego czasu nie stanowi problemu. Prawie w każdym dyskoncie spożywczym, czy sklepie szukane są osoby do pracy. Wymagań pracodawcy prawie że nie mają poza chęcią do pracy. Niestety praca ta jest bardzo nisko płatna i to jedyny mankament. Jeśli nie mamy wyboru zawsze lepsze to niż nic. Praktycznie z dnia na dzień można znaleźć pracę czy to jako pomocnik budowlany, dekarz, czy zbrojarz a także kierowca, ogrodnik, stolarz. Najwięcej potrzeba jest fachowców i rzemieślników.