praca w ogrodnictwie

Praca w ogrodnictwie

Poszukiwania pracy w zawodzie bywają trudne, jeśli nijak nie odnajdujemy się na rynku, można pomyśleć o adaptacji do popytu na rynku i zmienić kwalifikacje na takie, które zapewnią nam pracę. Ogrodnictwo w Lublińcu to jedna z gałęzi gospodarki dość prężnie rozwijająca się z perspektywą na przyszłość. O ile rolnictwo systematycznie podupada również na rolniczych krańcach województwa śląskiego to zapotrzebowanie na rośliny wzrasta.

Moda na ogródek nawet na balkonie sprawia, ze popyt na sadzonki rośnie. Tym samym rynek potrzebuje centrów ogrodniczych i pracowników. Każdy chce mieć piękny ogród przydomowy czy działkowy, jednak rzadko są pasjonaci utalentowani hodujący własne nasionka, siewki i sadzonki. Większość osób kupuje u ogrodnika gotowce, a to szansa dla szkółek roślin, które produkują co roku nowe odmiany kwiatów, uprawnych roślin, krzewów i drzew.

Praca w Lublińcu to często praca w ogrodnictwie. Liczne szkółki zatrudniają pracowników do opieki nad roślinami wzrastającymi w szkółce. Im większy areał szkółki i ilość doniczek, tym więcej rąk do pracy potrzeba. Na wielu stanowiskach nie trzeba być ogrodnikiem z wykształcenia a niezbędną wiedzę przyswoić można już w pracy poprzez obserwację i przyuczenie. To dla wielu osób, zwłaszcza młodych przyjemna praca, chociaż fizyczna. Pakowanie kwiatów, ich ścinanie, hartowanie, przesadzanie siewek, pikowanie i podlewanie czy nawożenie to najczęstsze prace jakie wykonują ogrodnicy amatorzy.