na krańcu aglomeracji

Na krańcu aglomeracji

Aglomeracja górnośląska to przede wszystkim Katowice i miasta przylegające do Katowic które dysponują rozbudowanym rynkiem ofert pracy, jednak dla wielu osób z Tarnowskich Gór i okolicy również i to miasto zaliczyć można do aglomeracji, a to głównie z powodu komunikacji ze stolicą województwa w której większość mieszkańców pracuje.

Nie inaczej jest z Radzionkowem, który jest w  pewnym sensie sypialnią, gdyż mieszkańcy pracują poza Radzionkowem, czy to w Katowicach, czy Gliwicach. Praca w Radzionkowie jest dla nielicznych. Jeśli che się pracować w zawodzie oraz dobrze zarabiać trzeba się liczyć z dojazdami za pracą. W samym Radzionkowie znajdziemy prace jedynie na najniższych stanowiskach i za najniższe płace. Również  tym nie jest łatwo bo zwykle etatów jest mniej niż chętnych. Problemem jest brak firm które zatrudniają pracowników.

W mieście funkcjonują albo oddziały wielkich korporacji banków, sklepów albo też niewielkie jednoosobowe działalności gospodarcze. Rozmaite szkolenia aktywizacyjne dla bezrobotnych zachęcają do przedsiębiorczości niemniej w regionie panuje spora konkurencja i trudno jest utrzymać się na rynku. Pewnym rozwiązaniem są prace proponowane w strefie ekonomicznej pod Gliwicami, czy w zakładach produkcyjnych w Tarnowskich Górach. Szukanie pracy w Radzionkowie może potrwać, jeśli zależy nam na pracy na miejscu, w dodatku zgodnej z wykształceniem i doświadczeniem zawodowym.