bezrobocie

Kuźnia Raciborska umie poradzić sobie z bezrobociem

Obrzeża śląskiego miewają się różnie pod kątem zatrudnienia. Mniejsza gęstość zaludnienia i bardziej wiejski charakter miejscowości sprawia iż sporo osób prowadzi własną działalność gospodarczą, rzadziej szuka zatrudnienia u konkretnych pracodawców. Raciborszczyzna zwalczyła bezrobociem. W wielu publikacjach można spotkać sztandarowe hasła jakoby na Raciborszczyźnie nie istniało bezrobocie.

Faktycznie patrząc na wskaźniki stopy bezrobocia Kuźnia Raciborska jak też sam Racibórz wypadają korzystnie. Niestety ten sukces nie wynika z przedsiębiorczości regionu, ale z dostępności emigracji zarobkowej, która możliwa jest bez konieczności przeprowadzki za granicę. Czesi podkupują polskich pracowników oferując im darmowe dojazdy do pracy autobusami.

Praca w Kuźni Raciborskiej to jednak nie tylko praca dla czeskich przedsiębiorców, fabryk i zakładów przemysłowych. Również lokalnie można spotkać dobrze prosperujące firmy w zakresie budowy, remontów, również wyspecjalizowanych takich jak remonty dachu, czy kominów, bądź klimatyzacji. O zatrudnienie można starać się również w punktach handlowych gdzie zwykle potrzeba jest więcej pracowników niż jeden czy dwóch.

Praca fizyczna to jednak rzadkie marzenie kończących studia mieszkańców Kuźni Raciborskiej, dlatego też sporo osób wyjeżdża z miasta szukając szczęścia w aglomeracji śląskiej czy w  Opolu. Na miejscu pozostają osoby które podejmują się wyzwania promocji swego biznesu, usług wśród lokalnej społeczności, jak też wszyscy ci którym zależy na zarobkach, zaś niekoniecznie na karierze i  rozwoju zawodowym.