kopalnia

Kopalnia to nie wszystko

Rynek pracy nie może być zdominowany jedynie przez jedną branżę. Krach w owej branży może skutkować katastrofą, dlatego też Lędziny winny dbać oz różnicowanie zawodowe nie opierając się wyłącznie na górnikach. Nadzieja są kobiety które póki co od kopalni stronią i tym samym mają urozmaicone wykształcenie w porównaniu z mężczyznami.

W Lędzinach wciąż funkcjonuje kopalnia, co za tym idzie miasto z tradycjami górniczymi utrzymuje swój klimat kopalniany. Wielu młodych chłopców nie wyobraża sobie innej pracy niżeli wykonywali ich ojcowie i dziadkowie. Wybór szkoły górniczej w dzisiejszych czasach jest jednak ryzykowny, bowiem kopalnie redukują kadrę i zatrudniają do swej załogi coraz mniej górników, a jeśli nawet to robią to w taki sposób aby zawód górnika nie był opłacalny.

Tym sposobem rynek pracy w Lędzinach kuleje. Przybywa górników bezrobotnych którzy szukają swego miejsca. Problemem górniczych emerytów jest również ich wiek. Zwykle są to mężczyźni w sile wieku którzy niekoniecznie dla pieniędzy szukają pracy, ale chociażby dla komfortu psychicznego. To patowa sytuacja gdyż młodzież również potrzebuje pracy. Sposobem na kryzys jest rozwój drobnej przedsiębiorczości. Poza firmami powstającymi w dziedzinie przemysłu istnieje też sporo małych sklepów które wygrywają z dyskontami. Ostatecznie także dostępne są stanowiska kasjerek, magazynierów i sprzedawców w dyskontach zachodnich marek, których w  Lędzinach powstało swego czasu sporo.