dalekie dojazdy

Dalekie dojazdy

Praca aby była komfortowa poza wynagrodzeniem i wygodą, atmosferą wśród załogi istotna jest jej lokalizacja. Im dalej pracujemy tym dłużej jesteśmy w pracy chcąc nie chcąc. Odbija się to na jakości wykonywanej pracy i nie jest dobrym rozwiązaniem. Pracodawcy chętniej zatrudniają osoby z pobliskiej okolicy.

Kalety to jedna z miejscowości w województwie śląskim, gdzie bezrobocie utrzymuje się na średnim poziomie. Podobnie jak wiele osób pozostaje bez pracy, pracuje w różnych branżach handlu, usług, przemysłu. O zatrudnienie w Kaletach nie jest łatwo. To gmina raczej słabo rozwijająca się. Większość osób wybiera pracę w Tarnowskich Górach czy nawet Katowicach. Ma ona większe możliwości czy to pracy w zawodzie, czy też pracy za wyższe wynagrodzenia.

Niestety coś za coś, bowiem praca w Katowicach oznacza codzienne dalekie dojazdy, które pochłaniają czas i pieniądze. Niestety w wielu specjalizacjach zwyczajnie nie ma pracy w Kaletach. Miasto zatrudnia wielu pracowników w handlu i usługach na potrzeby mieszkańców, nie brakuje też palcówek zdrowia, edukacji czy służb, urzędów, niemniej wciąż to za mało. Walka z bezrobociem w Kaletach to przede wszystkim szkolenia oferowane przez projekty unijne i urzędu pracy. Poprzez szkolenia pracownicy szukający pracy mają być bardziej wykwalifikowani i konkurencyjni wobec innych. Czy jednak to rozwiązuje problem? Jak widać nie do końca. Nawet zdobywając kompetencje Kalety nie są w stanie zapewnić pracy wszystkim.