Czy praca fizyczna jest gorsza?

Nie każdy z nas urodził się, by zdobywać laury tytułem wyższego wykształcenia i podejmować się pracy badawczej w laboratoriach na całym świecie. Każdy z nas jest inny, ma inną osobowość i w rezultacie – predyspozycje do innego rodzaju wykonywanej pracy. Wspaniale, jeśli ktoś jest zdolny, ambitny i ma łatwość przyswajania wiedzy połączoną z możliwościami środowiskowymi, by tę wiedzę pogłębiać. Jednak dużo więcej jest osób, które nie lubią się uczyć, nauka sprawia im trudność, lub zwyczajnie uważają, że więcej pożytku przyniesie im wytężona praca od najmłodszych lat niż marnowanie czasu na naukę. Dla takich osób znajdzie się praca w Siewierzu, najczęściej na stanowiskach fizycznych, co wcale nie oznacza, że bez możliwości awansu czy jakiegokolwiek rozwoju.

Praca fizyczna to na przykład praca na budowie – im dłużej na niej pracujemy, tym więcej doświadczenia zdobywamy, a w konsekwencji – stajemy się bardziej wykwalifikowani do wykonywania nawet bardziej skomplikowanych prac. To również praca w fabrykach przy taśmie, lub w sklepie przy wykładaniu towaru. Tutaj też istnieją możliwości rozwoju i podnoszenia swoich kwalifikacji dzięki stażowi pracy.

Różnica polega na tym, że osoba z wyższym wykształceniem może podjąć się zarówno pracy fizycznej, jak i umysłowej na wyższym stanowisku, zaś osoba bez wykształcenia niestety ma ograniczoną pulę zawodów, w których może się spełniać i najczęściej jest to tylko praca fizyczna. Nie jest ona gorsza, lecz na pewno bardziej wyczerpująca fizycznie, co w dłuższej perspektywie może się fatalnie odbić na zdrowiu.